Pocit uspokojení z vlastní práce je krásná a také vzácná věc. Buďme upřímní, práce a štěstí netáhnou vždy za jeden provaz. Mnohdy ho spíš drží z opačného konce. Je statisticky doloženo, že 80 % lidí práce nebaví a mnoho z nich na své situaci nehodlá nic měnit.
Co s tím, když patříte mezi těch ,,nešťastných“ 80 %?
Pokud jste si otevřeli tento článek, jste na dobré cestě, protože vaší situaci chcete změnit. A vím, že to dokážete!
Mám pro vás 7 jednoduchých tipů, jak být šťastnější v práci, kterou máte.
Začneme nejprve z opačné strany.
Jaké jsou nejčastější důvody, proč jsou lidé v práci nešťastní?
- Nebaví je práce sama o sobě.
- Nevydělávají dostatek peněz.
- Nemohou kariérně růst.
- Mají dlouhou a neflexibilní pracovní dobu.
- Mají pocit, že jejich práce není hodnotná.
- Nemohou projevovat vlastní názor, respektive na něm nezáleží.
- Necítí se dobře v kolektivu.
- Mají problémy s nadřízeným.
Našli jste se v některém z uvedených bodů i vy?
To je vlastně dobře! Nejprve je třeba si uvědomit, že máte problém a nazvat ho pravým jménem. Zkrátka přijít na to, co váš skutečně nejvíce trápí. Jen tak se dokážete pohnout z místa.
Jako vždy je potřeba začít u sebe. Zeptejte se sami sebe – můžete některý z faktorů/problémů změnit? Zvolili jste tu pravou práci pro vás? Můžete si říct o více peněz nebo o flexibilnější pracovní dobu?
7 jednoduchých věcí, díky kterým budete v práci šťastnější
#1 Ukažte, co je ve vás.
Rozvíjejte své profesní i lidské JÁ. Nepřijdete o něj, i kdyby všechny firmy zbankrotovaly.
Pokud budete dělat stále stejné (nenáročné) úkoly, nikdy se neposunete dál. A teď nezáleží na tom, zda vás úkol posune dál profesně, nebo lidsky. Všichni se chceme zlepšovat a ta rovina nemusí být čistě profesní. Rozvíjejte vaše JÁ.
I kdyby se všechny firmy na světě rozpadly na kusy, tak vy, vaše hodnoty, know-how, svědomí, zkrátka vaše JÁ tu bude vždy. A nikdo vám ho nevezme.
Nebojte se proto náročných úkolů. Přijměte je jako výzvu, ukažte, jaký skrytý potenciál ve vás dříme a probuďte ho. Nejenže pomůžete sami sobě, svému oddělení, firmě, ale také zvýšíte svou reputaci a budete motivací nejen pro sebe samotné, ale i pro kolegy.
A také si uvědomte, že zvlášť v digitálním světě za sebou necháváme nesmazatelné stopy. Dělejte takové, za které se nebudete stydět, ale na které budete jednou pyšni.
#2 Pozitivismus růže přináší.
Soustřeďte se na pozitivní stránku vaší práce.
Pokud si neustále jen stěžujete, ale stejně na vaší situaci nehodláte nic měnit, o své ,,publikum“ brzy přijdete. Přestaňte s neustálým stěžováním si. Raději se snažte hledat na vaší práci to pozitivní.
Co by to mohlo být? Na to už si musíte přijít sami.
Možná máte v práci skvělé kolegy, útulný stůl (který si koneckonců můžete zútulnit vy sami), dobré benefity, možnost cestovat, v okolí super kavárny… Určitě vymyslíte spooooousty další věcí!
Zamyslete se, sepište si je a snažte se je rozvíjet (pokud to jde). 🙂
#3 Navazujte vztahy – s těmi správnými lidmi.
Nechte se nakazit pozitivním přístupem.
Určitě znáte lidi ,,vysávače“, kteří si také vysloužili přezdívku ,,upíři“. Smyslem jejich komunikace (a nebo bytí vůbec) je vysávat z lidí energii – například neustálým stěžováním si, nadáváním, hledáním problémů tam, kde nejsou, ustavičném řešení malicherností…
Jasně, každý z nás si potřebuje občas postěžovat (případně,,zdrbnout“ neposlušného kolegu). Ale pokud si budete s vaší ,,spřízněnou duší“ jen stěžovat nad vaším strašným osudem – že musíte sedět zrovna vy v této kanceláři a dělat práci, která vás nebaví – nepomůžete si.
Raději rozvíjejte vztahy s kolegy, které jejich práce naplňuje. S lidmi, kteří vám dobijí baterky, kteří vám dodají pozitivní energii, kteří vám dají vůli vydržet a něco změnit. Brzy zjistíte, že je jejich přístup nakažlivý. 🙂
Snažte se i vy o ,,nakažlivý“ přístup ala úsměv od ucha k uchu. Hledejte chyby tam, kde skutečně jsou. Možná zjistíte, že chyba není ve vás, ale v přístupu vaší firmy.
A co když přístup vedení dokážete změnit zrovna vy?
Tip: Přečtěte si, co miluji na práci já a moji kolegové aneb jak vybudovat firmu, kterou budou zaměstnanci milovat?
#4 Dělejte více než se očekává.
Překračujte hranice standardů, nikoliv svých sil.
Jste zvyklí uplatňovat stále stejné postupy, které vám nevyhovují? Myslíte, že by šla nějaká činnost zlepšit / zefektivnit? Obohacujte (i rutinní) činnosti svými nápady. Nespokojte se jen tak s něčím – zvlášť pokud ,,se to tak prostě dělá“.
Pokud máte v rukávu eso šéfa (byť jen pro minimum činností), nebojte se ho vytáhnout! A že ho třeba nemáte? Sám sobě budete šéfem vždycky. 😉
#5 Promluvte si s nadřízeným.
Raději se pokusí vaši situaci změnit, než aby vás viděl odcházet.
Je něco, co vás ve vašem pracovním životě opravdu trápí a tíží? Věřte, že váš zaměstnavatel vás rád vyslechne a pokusí se to změnit, než aby vás viděl odcházet. Než si ale půjdete popovídat, promyslete si předem, jak můžete vaši situaci změnit a přijďte s vlastními návrhy.
#6 Vypněte.
Nikdo nezvládne pracovat 24/7 a nikdo to po vás ani nechce!
Nezapomeňte, že odpočinek je alfou a omegou pro to, abyste mohli odvádět svou práci kvalitně. Pokud máte práce až nad hlavu a cítíte se přetíženi, pak vám ze srdce doporučuji přečíst jeden z mých nejčtenějších článku.
7 důvodů, proč se cítíte přetíženi a jak to dokážete změnit
Nezapomínejte na chvíli ,,vypnout“ i během pracovního dne. Dělejte si pauzy na svačiny, dojděte si pro kávu do blízké kavárny, skočte na nákup… Zkrátka nebuďte přišroubovaní ke stolu po celou pracovní dobu.
#7 Všichni potřebujeme v práci 3 základní věci.
Jednoduché tipy pro všechny zaměstnavatele.
Všichni potřebujeme:
- cítit respekt,
- dělat práci, která je smysluplná,
- vnímat svou pozici jako významnou.
A co nejvíce motivuje v práci vás?
Budu moc ráda za vaše názory a podněty.♡
Mějte se krásně!
Vaše
[…] […]
Jak už jsi právě psala, člověka ta práce musí bavit sama o sobě. Jinak to nejde..
Já svojí práci miluju a neměnila bych (zatím.. )
Jinak děkuji za tipy a určitě si to vezmu k srdci.
Ahoj Nikolo, tak to moc ráda slyším! 🙂
Měj se zatím krásně,
Diana